Saaremaa Pruulikojas tehakse traditsioonilist Saaremaa koduõlut samaviisi nagu seda on teinud õllemeistri Andrus Viili vanavanaisa Juhan Viil ning läbi koostöö suunda näidanud Aarne Trei.
Juhan hakkas Pihtla külas koduõlut pruulima 1907. aastal kui osteti Simmu talu. Tema omandas oskused oma vanematelt. Tänase pruulmeistrini jõudis teadmine vanavanaisa oskustest juba lapsepõlves kui ta paargus avastas põneva müürikatla, vanad rohmakalt hööveldatud kuusepuust tahutud laudadest tannid ja  puuvitstega õllekehad ning humala ja magede kuivatamise restid. Suulist pärimust andis edasi vanaema Aino, kes jagas ka enda mälestusi õlleteost.

Saaremaa Koduõlu on osa Saaremaa traditsioonilisest eluviisist, kus kesvamärjukesel oli oma koht igal olulisel tähtpäeval saarlase elus - ristsed, pulmad, talgud, pühad ja muud märgilised sündmused. Koduõlu pruuliti igas talus ning tulemuseks oli rikkalik maitsenüansside skaala, kuna pruulimisel kasutati ikka oma peres edasi antud traditsioone ning esivanemate õpetusi ja tööriistu. Kui peres raudkatelt ei olnud, kasutati vee soojendamiseks tules kuumakas aetud kive. Linnasedki tehti ise oma käe järgi ning maitseelistustele vastavalt. Humalad kasvasid oma talus, pärmikultuuri jagati käest kätte ning säilitati kuivatatuna saunaviha küljes või purgiga kaevus. Paari nädalaga sai õlu valmis, seejärel villiti see puust õllekeha sisse ja hoiti jahedas keldris või kaevus. Jahedas võis koduõlu säilitada pikalt.

Saaremaa koduõlu on kerge ja mahe juua, pajukarva kollane, puuviljase aroomiga ning samas pigem kange. Rahvasuus levis tõdemus: 
"Köikse valjemad on nahksed mehed ja pajukarva ölut!"

Kui on soovi teada rohkem Saaremaa koduõllest ja selle tegemisest või huvi tellida, võtke lahkelt ühendust!

Mõtteid õllekultuurist:
See valitsus, kes… - Saarte Hääl (saartehaal.ee)


2019  Avatud talude päev Pihtla pruulikojas: “Sa ei saa, sa oled autoga!” - Maaleht (delfi.ee)